Balíček Degustační hra

V balíčku kromě vína naleznete také speciální degustační prostírání, nápovědní seznamnávod. Díky těmto pomůckám budete moci ochutnávat vína stejně, jako to dělají skuteční znalci. Dozvíte se mnoho nového a ještě si u toho užijete spoustu zábavy. Co všechno s balíčkem zažijete?

Pravda o teplotě

Prozradíme vám, jak je to doopravdy se správnou teplotou vína, které nesmí být příliš chladné, ale ani příliš teplé. Při nižších teplotách se totiž neuvolňují vonné látky a víno má pak fádní chuť. V případě, že má víno vyšší teplotu, než by mělo mít, dominuje chuť alkoholu a víno je ostřejší až pálivé. V návodu, který je přiložen k balíčku, se dozvíte, jaká je doporučená teplota pro různé druhy vín – obecně však platí, že ideální teplota stoupá od bílých k červeným.

Čím začít a čím skončit?

Při degustaci je důležitý nejen vlastní úsudek a rozvaha, ale také správný postup. Po vychlazení stačí připravit degustační prostírání, které vás seznámí s jednotlivými vzorky ve správném pořadí. Vždy je třeba začínat suchým, pokračovat polosuchým a následně polosladkým a vše uzavřít sladkým vínem. Také se doporučuje řazení šumivé, bílé a červené víno.

Ta správná slova

V balíčku přiložený nápovědní seznam obsahuje seznam termínů, které vám pomůžou při popisu vína. Díky němu zjistíte, jaká slova se ve kterých případech používají a co přesně vlastně znamenají. Je pravda, že popis vína zní častokrát jako nádherná poezie – to ale neznamená, že neexistují určitá pravidla, podle nichž se sommelieři řídí.

Zapojte všechny smysly

I degustace samotná vyžaduje dodržení určitého postupu. Zdaleka nejde jen o to, jak víno chutná – je třeba zapojit více smyslů. Nejprve zhodnoťte víno zrakem, poté čichem. Až následně ochutnejte první doušek, který chvíli poválejte v ústech a až nakonec jej polkněte a vychutnejte. Po celou dobu si nezapomeňte dělat poznámky a vůbec se za to nestyďte. Degustace je záležitost učení, opakování a procvičování.

Věříme, že vám balíček přinese mnoho nových krásných zkušeností. Moc se těšíme, až nám o svých zážitcích dáte vědět. Tak neváhejte a pojďte se s námi naučit degustovat!

Více z blogu

Newsletter