Bzenecká Lipka

Když otevřete lahev Bzenecké Lipky, neotevíráte jenom víno, ale zároveň kousek historie, kousek legendy, kousek kultury. Otevíráte symbol, který chutná omamně.

Bzenecké víno bylo odjakživa definováno Ryzlinkem rýnským neboli Lipkou, jak je bzeneckému ryzlinku přezdíváno. Oficiální Bzenecká Lipka však spatřila světlo světa až v roce 1931. Tehdy si nechal Leopold Skála, člen vinařského družstva založeného krátce předtím, zaregistrovat název i etiketu, kterou pro něj navrhl Adolf Kašpar a která se pak používala po několik desetiletí.

Ale kde se vzal název Lipka?

Různých pověstí a legend je mnoho. Ta nejstarší a nejslavnější se váže k mohutné několikakmenné lípě, jejíž živé pozůstatky lze dodnes najít v parku bzeneckého zámku. Podle dochovaných pramenů byla už v roce 1604 považována za minimálně pět století starou.

Je jisté, že právě tato lípa byla pro místní velkým symbolem. Traduje se, že ji z ochranné úcty každý rok zalévali soudkem oleje a že právě tento strom si pro svůj odpočinek vybral císař Rudolf II. na své cestě do Uher.

A jedinečnost bzeneckého ryzlinku nejvýstižněji připomínala právě vůně oné mohutné kvetoucí koruny slovanské lípy.

Návrat ke kořenům

Právě proto, že Bzenecká Lipka není jenom víno, ale také součást kultury a vinařské historie, bylo pro Chateau Bzenec důležité vypátrat pravou historii a původní chuť Lipky. V roce 2008 tak tým odborníků pod vedením profesora Krause, držitele medaile Za zásluhy pro stát v oblasti vědy, zahájil rozsáhlý výzkum na historické vinici Lysiny v obci Syrovín.

Jeho cílem bylo vypátrat původní klony odrůdy ryzlink rýnský, z které byla vyráběna Bzenecká Lipka. Odbornému týmu se podařilo najít celkem čtyři původní unikátní klony této odrůdy:

  • der Gelbe Riesling,
  • der Grüne Riesling,
  • der Rotstielige Riesling,
  • der Wilde Riesling.

Nejzajímavější z nich je Der Gelbe Riesling jinak také Moselriesling. Pro tento typ Ryzlinku rýnského je charakteristická žlutá barva listů, která se objevuje brzy na podzim. Díky tomuto znaku jsou keře ve vinicích již z dálky rozeznatelné. Tento typ ryzlinku rýnského je v oblasti Mosely považován za nejlepší, má nejvíce aromatických látek a zraje nejdříve.

O rok později, tedy v roce 2009, když bylo ověřeno, že identifikované klony jsou skutečně ty původní, bylo sklizeno a naštěpováno réví. Tři roky poté slavnostně vysázelo vinařství Chateau Bzenec na viniční trati Stará hora v obci Syrovín novou vinici složenou výhradně z původních klonů Bzenecké Lipky.

Tuto původní Lipku bude možné ochutnat už v roce 2016 a nejpozději rok nato.

A jak Bzenecká Lipka chutná?

Lipka je jakostní odrůdové víno zlatavé barvy, svěžích medových tónů a lipové vůně. Díky pečlivému výběru hroznů z vinic v okolí Bzence vzniká neopakovatelná harmonie, charakteristická výhradně pro slováckou Lipku.

Každá Lipka je Ryzlink rýnský. Ale ne každý ryzlink je Lipka.

Ochutnejte Bzeneckou Lipku

Více z blogu

Newsletter