Jak se budí vinohrad? Pomalu a s noblesou

Každý rok se těším, až zase sluneční paprsky naplno zalijí vinohrad. Zatímco kolem vinohradu už kvetou a pučí první stromy, vinohrad se probouzí nenápadně a pomaleji. Zima představuje pro vinaře vždy zkoušku – extrémní mrazy mohou vinnou révu poškodit – a to by mohlo zničit jejich celoroční poctivou práci. A že jí na jaře je!

Vinohradníci už mají skoro za sebou první náročný jarní úkol – ohýbání a vázání tažňů vinné révy. Zkušení pěstitelé ještě opatrně ohýbají poslední tažně přes vrchní drát podpěry a uvazují ho ke spodnímu. Tato část rostliny je poměrně křehká, takže musí dávat velký pozor, aby ji omylem neulomili. Nakonec však svým přičiněním dostanou rostlinu do ideální polohy vůči slunci, což se projeví až v pozdním létě, kdy budou na jednotlivých letorostech dozrávat krásné plné hrozny bobulí.

 

 

A na jaře už nezaseju…, ale vysadím!

Mezi královské povinnosti králů vinohradu patří na jaře také výsadba nových rostlin. Už v březnu si proto všichni zodpovědní vinohradníci připravili půdu pro výsadbu a teď už jen vkládají do řádků stovky sazenic. Jedině tak se může vinohrad obnovovat a případně i rozšiřovat.

 

 

Když vinohrad roní slzy…

Na jaře se míza vrací z kořenů rostlin nahoru do kmene a dál do tažňů. Když se začne oteplovat, míza se hrne zpátky do rostliny a kape z řezných ran tažňů a z čípků vinné révy. Nepovolanému pozorovateli by přišlo, že rostlina roní slzy. Může přitom „vyplakat“ jen pár kapek, ale nejvíc také 5 litrů mízy. Ale pro vinaře to neznamená žádný smutek, právě naopak! Vinná réva právě ožívá, aby mohla začít nový vegetační rok.

 

Slunit se a už žádné mrazy!

Vinice vypadají na konci března ještě podobně jako v zimním spánku. Na první pohled nejsou jarní změny vidět, ale při bližším pohledu už vidím na tažních vinné révy první drobná očka, réva začíná rašit. Z oček se brzo rozvinou malinké lístky a později listy, letorosty a zárodky hroznů. Nesmělé probuzení panenského vinohradu má ale v sobě příslib dobré úrody, protože v zimě pokryla vinohrad sněhová čepice, což mu zajistilo dostatek vláhy. Vše ale závisí nejen na pečlivé práci zkušených vinohradníků, ale i na „dobré vůli Pánaboha“, jak někteří říkají.

Celé úsilí vinařů totiž ještě může zničit špatné počasí. Největší a nejobávanější hrozbou vinné révě jsou ranní mrazíky, které ohrožují budoucí úrodu od začátku jara klidně až do května. Na začátku jara si spolu s místními vinaři připíjím na to, aby byla příroda milosrdná a ranní mrazíky nepřišly!

 

Více z blogu

Newsletter