Matky byly dříve uctívány jako bohyně. Nezapomeňte s nimi letos oslavit Den matek skvělým vínem

Druhá květnová neděle je již tradičně dnem, ve kterém vzdáváme poctu našim milým maminkám. Kde se ale tento svátek vzal a jak jej slavili naši předci?

Už staří Řekové skládali poklonu svým matkám, uctívali maloasijskou bohyni Kybelé, která byla známa jako „velká matka bohů“. Tuto tradici převzali také Římané v rámci březnové série náboženských oslav zvané Hilaria. Během tohoto období docházelo například k půstům, procesím a posvátným očistám ve vodě.

V moderní době byl první Den matek poprvé slaven v roce 1908 v USA, konkrétně v metodistickém kostele sv. Ondřeje v Graftonu v Západní Virginii. Jistá Anna Jarvisová nechala sloužit mši za svou zesnulou matku, která byla mírovou aktivistkou a starala se o zraněné vojáky v americké občanské válce. Americký kongres v roce 1908 zamítl návrh na ustanovení Dne matek s uštěpačnou poznámkou, že by musel zavést také svátek tchyní. Nicméně již o několik let později se svátku dostalo většího respektu a začal se šířit do celého světa. V Československu se začal Den matek oficiálně slavit v roce 1923 a jeho propagátorkou byla dcera našeho prvního prezidenta Alice Garrigue Masaryková. Je skvělou příležitostí, jak dát své mamince najevo, že je pro vás důležitá. Potěšte ji společně stráveným dnem, kdy vás nikdo nebude rušit a budete se mít jen pro sebe. S lahví dobrého vína či sektu si pak společné okamžiky vychutnáte ještě lépe.

Více z blogu

Newsletter