Na skok v Habánských sklepích

Každý rok se zjara rád vracím do malebné krajiny Velkých Bílovic, kde se mezi kopečky vinohradů schovává také vinařství Habánské sklepy. Tentokrát jsem vyrazil za panem Svobodou s cílem prochutnat ročník 2016.

Místní vinaři navazují na píli a pečlivost Habánů v každém kroku výroby vín. Ta stále staví hlavně na vysokém podílu ruční práce a pečlivém dohledu nad jednotlivými fázemi výroby. A snaha místních vinařů nese svoje plody – jejich vína mají rádi jak běžní lidé, tak odborníci na degustačních soutěžích.

Kdo byli Habáni?


Často se setkávám s otázkou, kdo byli Habání. Habáni neboli Novokřtěnci věřili, že křest je nutné přijmout vědomě, a křtili proto až dospělé lidi, ne novorozence jako katolíci. Utekli z území jižního Tyrolska před „zkažeností církve“ na Moravu, kde v té době byla větší náboženská tolerance. Poprvé se objevili na Moravě už někdy kolem roku 1526.

Habáni prosluli jako zruční řemeslníci a zemědělci, a byli to vynikající vinařští odborníci. O tom svědčí i to, že vrchnost si je najímala na zakládání nových vinic, a nechala je vinici pěstovat až do uvedení do plodnosti. Mnohé vinice také vlastnili. Habáni sami sebe nazývali „Hutterovi bratři“, ale na Moravě se jim říkalo nejspíš podle zkomoleniny německého výrazu „Haus haben“ - vlastnit dům.

Cuvée 1614 a Cuvée Jacob Hutter 

Mám rád všechna jejich vína, ale osobně bych rád vyzdvihl fantastické Cuvée 1614, která se hrdě hlásí právě k odkazu Habánů. Rok 1614 je rokem postavení Habánského sklepa. Červené Cuvée 1614 je tvořeno z odrůd Rulandské modré a Zweigeltrebe. Zaujme krásnou třešňovou vůní a výrazná extraktivní chutí s dlouhou dochutí provázanou jemným taninem dubového dřeva.

Starý sklep

Vinařství Habánské sklepy

Vinařství Habánské sklepy

Vinařství Habánské sklepy

 

Josef Svoboda, ředitel vinařství

Ročník 2016

Jarní počasí nás zlákalo k procházce spícím vinohradem a Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů, se ohlížel za loňským rokem s respektem. Zručnost vinohradníků byla prověřena hned několikrát. Jarní mrazy likvidovaly révu a na sklonku léta se vinice potýkaly s plísňovými chorobami. Zpracování šlo ale už jako po másle a teď vínu dopřáváme jeho čas ve sklepích.

Pan Svoboda je přesvědčen o kvalitě ročníku 2016 a já věřím, že se nemýlí. Sám jsem si to ověřil jak při ochutnávce svatomartinských vín v listopadu, tak právě při této návštěvě. Upřímně se nemohu dočkat, až si naliji tento ročník z lahve J.

Nabídku vín vinařství Habánské sklepy naleznete zde.

 

 

Spící vinice

Kaplička

Vinařství Habánské sklepy 

 

Více z blogu

Newsletter