Netradiční výprava za tradiční metodou výroby sektu

Tradičně vyrobený sekt urazí dlouhou cestu předtím, než se objeví v našich sklenicích. Je to v podstatě vrchol vinařského umění. Musí se připravit kvalitní suroviny a nechat kvasinkám dost času na to, aby odvedly svou práci přímo v lahvi. Metoda kvašení v lahvi totiž dává sektům dokonalou harmonii chuti.

 

Celý proces výroby lahodného sektu začíná už na vinohradu. Tam vinaři vyberou vhodné odrůdy, které pak snoubí v cuvée. Hodí se k tomu nejvíc trochu kyselejší, ale kvalitní odrůdy suchých vín. Potom přidají sklepmistři do cuvée kvasinky a směs vína a vinného cukru neboli tirážní likér. Smícháním těchto tří ingrediencí vzniká tiráž, která se následně stáčí do lahví.

Sekt „v postýlce“ rozhodně nespí

Uzavřené lahve s budoucím sektem uloží mistři do chladného sklepa do takzvaných postýlek. Tam při teplotě kolem 14 až 16 °C začíná tiráž naplno kvasit. Kvasinky vyrábí alkohol a uvolňují oxid uhličitý, tedy nám dobře známé bublinky. Lahve se díky tomu také pořádně natlakují. Tlak uvnitř může dosáhnout více než dvojnásobku toho, který je běžný v pneumatikách aut! Sekt zraje v těchto podmínkách asi šest týdnů a potom musí jít nejméně na 9 měsíců do ještě chladnějšího sklepa, aby kvašení mohlo nerušeně pokračovat.

 


Zraje jako sekt!

Odumírající kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni. Na dně lahve po nich zůstává kvasinkový kal, který se v závěru zrání setřese na zátku a odstraní. Odkalený sekt dostane dávku expedičního likéru, tedy směsi vína, vinného destilátu a cukru, a jde si zase na chvíli odpočinout.


 

Sladký život sektu

Podle toho, kolik expedičního likéru dají sklepmistři sektu do vínku, vytvoří tak sekt v kategorii extra brut, brut, extra drt, sec, demi-sec anebo sladký doux. Lahev se v tu chvíli už opatří korkovou zátkou a košíčkem, tedy agrafou. Potom si jde sekt naposledy „lehnout“ do sklepa na poslední fázi svého zrání. V tu chvíli už je ale připraven na to, aby se mohl servírovat! Vinaři ho jen naposledy zkontrolují a pak míří na stůl milovníků bublinek. 

 

 

Více z blogu

Newsletter