Překvapte hosty u vánoční tabule netradičními sekty

Napadlo vás někdy, že svou vánoční tabulí nemusíte ohromit jen díky jídlu a dokonale připravenému servisu? Zapůsobit můžete i vhodnou volbou nápojů, které navodí tu správnou slavnostní atmosféru. Celý večer můžete zářit třeba se sektem Louis Girardot, který ocenila i samotná královna Alžběta II.

Návodů, jak správně prostřít vánoční tabuli a jak připravit kapra s bramborovým salátem na sto různých způsobů, existuje celá řada. O tom, jaké nápoje se budou na vaši štědrovečerní hostinu hodit nejlépe, se však dočtete málokde.

Skleničky řaďte tak, jak z nich budete pít

Základní pravidlo zní: dodržujte zásady správného stolování. Pro začátek si uvědomte, kolik druhů nápojů chcete u vánoční večeře pít. Aby vše bylo dokonalé, měli byste sklenky na nápoje umístit nad špičku příborového nože a seřadit je podle pořadí zleva doprava.

Začněte tedy přípitkovou sklenkou, nejlépe ve tvaru „flétna“. Je totiž ideální pro servírování šumivých vín, neboť má schopnost udržet nižší teplotu nápoje a dá vyniknout perlení vína. A šumivá vína jsou dokonalým aperitivem. Sekty poskytují zážitek pro vícero smyslů, a proto dokážou skvěle povzbudit chuť a naladit chuťové pohárky na chod, což musí splnit každý správný aperitiv. 

Na trhu je výběr šumivých vín obrovský, pro sváteční událost se ale hodí vybrat speciální aperitiv. Například Bohemia Sekt Blanc de Noirs brut, který je unikátem. Jedná se totiž o bílý sekt vyrobený z modrých hroznů. Nejvíce zaujme přírodní vůní  ovoce a květů, lahodností a nižší kyselinkou. Tento elegantní nápoj příjemně poškádlí váš nos a v ústech způsobí hotovou explozi. Přesně tak, jak byste to od vhodného aperitivu čekali.

Druhá v pořadí by měla být sklenice na hlavní nápoj, následovaná sklenicí na nápoj nealkoholický. Bude vhodné, pokud ohledně alkoholu zůstanete u šumivého vína. Předejdete tak nejistotám ohledně preferencí jednotlivých hostů. Jaké vybrat? K rybám se nejvíce hodí řada Bohemia Sekt Prestige, kde záleží jen na vaší chuti, který druh si vyberete. Prestige brut chuťově připomíná vyzrálé plody manga, Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut je zase ideální pro milovníky bohaté ovocné chuti. Ženy pak pravděpodobně ocení hlavně variantu rosé této řady. Šumivé víno lososové barvy s dlouhotrvajícím perlením a jemnou ovocnou chutí totiž zaručuje luxusní chuťový zážitek.

Jedinečnost celého okamžiku podávání šumivého vína můžete navíc podpořit stylovým „zlepšovákem“. V ideálním případě je třeba sekty předem vychladit na teplotu 3 – 5 °C, což se vám u vánoční tabule bude dodržovat těžko a ne každý má doma z filmů známý „kbelík” na sekty a ledovač. Stejně dobře vám ale poslouží prakticky jakákoli nádoba naplněná sněhem, kterého bývá za okny dost a dost. Těsně před servírováním tedy přemístěte lahev vychlazeného sektu do nádoby a zasypte ji čerstvým sněhem. Pro lepší servírování nezapomeňte její hrdlo obalit plátěným ubrouskem, ideálně v barvě vaší štědrovečerní tabule. Široký výběr chutí by navíc mohl zviklat i tradiční pivaře. Lahev sektu a sklenky plné bublinek umějí totiž navozovat jedinečnou atmosféru lépe než třetinka piva.

Připravte svým hostům vskutku královskou tečku

A co nalít dětem? Pokud jsou již odrostlejší a nějaký ten rok i školou povinné, můžete jim nabídnout to samé, co sobě – sekt. Ale v nealkoholické variantě. Vyzkoušet můžete například Bohemia Sekt nealkoholický, který potěší nejen děti, ale i zapřisáhlé abstinenty, řidiče a těhotné ženy. Rozhodně přitom nejde o přeslazené dětské nápoje připomínající sekt, ale o chuťově plnohodnotné šumivé víno, z nějž byl odebrán alkohol.

Pro sebe si pak nechte to nejlepší na konec. Na moment, kdy už budou všechny dárky otevřeny a děti si s nimi budou hrát spokojeně v pokojíčku. Na okamžik, kdy si budete moci v rodinném kruhu s klidem přiťuknout na šťastné shledání pod stromečkem opět za rok. Pro tyto chvíle se skvěle hodí Louis Girardot brut, který patří k nejušlechtilejším a nejelegantnějším klenotům ze sbírky staroplzenecké společnosti Bohemia Sekt. Ocenila jej dokonce sama britská královna Alžběta II. Tečka za celou štědrovečerní oslavou tak bude pro vaše hosty vskutku královská.

Více z blogu

Newsletter