Révě se prozatím daří, vinaři věří v kvalitní moravská červená vína

Letošní sušší a teplejší počasí vinné révě prospívá. Oproti minulým rokům odkvetla již relativně brzy (na začátku května místo v jeho polovině) a nyní je na ní dostatečný počet hroznů. S odkvetením souvisí i doba sklizně, se kterou nyní vinaři počítají již na začátek září. Ze zkušeností z minulých let se však pozitivní vývoj může ještě změnit.

„Brzké odkvetení révy dává šance pro kvalitní úrodu pozdních odrůd, jako je Frankovka či Cabernet Sauvignon. Letošní počasí je podobné jako v letech 2009 a 2011, jejichž červená vína považujeme za nejlepší v uplynulých 15 letech,“ doplňuje Josef Svoboda, manažer vinohradnictví skupiny BOHEMIA SEKT. Jak však dodává, vše je teprve na začátku. Před vinaři jsou ještě dva a půl měsíce, během kterých se vše může změnit.

„V současné době naštěstí neohrožují vinnou révu žádní škůdci. Nyní, když jsou již na rostlinách hrozny, by však bylo vhodné, aby začalo trochu pršet, zvýšila se vlhkost a bobule měly dostatek šťávy,“ doplňuje Josef Svoboda ze skupiny BOHEMIA SEKT a dodává: „Přál bych si, aby stejně jako v ročnících 2009 a 2011 měly hrozny pravidelnou vláhu během vegetačního období a slunný teplý podzim, aby se i pozdějším odrůdám podařilo dobře uzrát.“

 

Více z blogu

Newsletter