Ryzlink rýnský – víno opředené legendami

Ryzlink rýnský se v Německu pěstuje už od 15. století, ale zpočátku nebyl příliš oblíbený. To se však podle legendy změnilo v 18. století, kdy mniši benediktinského kláštera v Johannisbergu v Porýní nezvykle dlouho čekali na povolení sklízet hrozny. Na vinicích měli i Ryzlink rýnský, pozdní odrůdu, kterou byli zvyklí sklízet dříve, společně s ostatními ranějšími. Když kurýr s povolením nakonec přijel, byly hrozny již přezrálé a mnoho z nich napadla ušlechtilá plíseň. Vinobraní se však i tak povedlo a mniši díky tomu objevili kouzlo této odrůdy, která potřebuje pořádně dozrát.

I na Moravě, konkrétně na Bzenecku, se s Ryzlinkem rýnským pojí jedna pověst. Vztahuje se k lípě, která již po staletí roste v zámeckém parku. Její kořeny sahaly až do vinných sklepů a její míza dávala tamnímu ryzlinku jedinečnou chuť po lipovém kvítí. Ne nadarmo se ryzlinku na Bzenecku říká „Bzenecká Lipka".

V dnešní době je tato odrůda oblíbená jak v Německu, tak i třeba ve Francii či Itálii. A samozřejmě i u nás, kde je třetí nejpěstovanější bílou odrůdou po Müller Thurgau a Veltlínském zeleném.
Jak tuto odrůdu poznáte? Orientujte se podle žlutozelené barvy, decentní éterické vůně s náznakem lipového květu či broskví, meruněk a ananasu. Minerální plnost přechází do pepř připomínající kořenitosti zralého vína, které se vyznačuje elegancí díky zvýrazněné souhře mezi kyselinami a extraktivními látkami.

Tři různé, ale velmi povedené varianty Ryzlinku rýnského můžete ochutnat v našem exkluzivním balíčku moravských vín z ročníku 2014. Za příjemnou cenu ochutnáte krásně ovocný a charakterově čistý pozdní sběr z Vína Mikulov Sommelier Club, aromatické víno z Chateau Bzenec Terroir Collection s vůní meruněk a broskví nebo ryzlink z Habánských sklepů, který potěší harmonií mezi zbytkovým cukrem a kyselinami. Velmi doporučujeme uspořádat pro rodinu či přátele menší degustaci a objevovat společně, co vše mají tyto tři lahve odrůdy Ryzlink rýnský společného a v čem se liší. Balíček je v akci za cenu 2 + 1 zdarma, kupte si jej ještě dnes.

Více z blogu

Newsletter