Schloss Johannisberg - domov jedinečného Ryzlinku

První zdokumentovaná zmínka o vinicích v Johannisbergu sahá až do roku 817, víno se zde pěstuje už neuvěřitelných 1200 let. V roce 1720 se oblast stala prvním vinohradem na světě, který byl osázen výhradně Ryzlinkem. Nyní je to téměř 300 let, co je Ryzlink jedinou odrůdou, která se ve vinici pěstuje. Díky tomu je oblast známá jako nejstarší ryzlinková vesnice na světě.

Zámek ležící v samém srdci vinohradu byl původně benediktinským klášterem. V roce 1716 jej koupil Lothar Franz von Schönborn Konstantin von Buttlar, opat z Fuldy. Právě on údajně před 300 lety vysadil první Ryzlink. V roce 1816 palác získal státní kancléř rakouského císaře Klemens Wenzel von Metternich. Jeho rodina žila na zámku až do roku 2006.

Osobité víno z Porýní

Půda a hrozny spolu s příznivými klimatickými podmínkami a dlouhou vinařskou tradicí zámku Johannisberg přinášejí vína, která odrážejí nenapodobitelný charakter jejich původu. Pro pěstitele je kvalita plodin rozhodující, důraz je kladen zejména na podmínky pěstování. Legendární autentická vína z Porýní přinášejí unikátní kombinaci vynikající chutě, elegance, aroma, osvěžení, kyselosti, extraktu a harmonickou souhru ovocných vůní. Schloss Johannisberg je pro mnohé nejlepším vinařstvím v oblasti a co se Ryzlinků týče, ty patří mezi nejlepší na světě.

Legenda o vzniku sladkého Ryzlinku

Příběh se údajně odehrál na zámku Johannisberg, kde v roce 1775 „nešťastnou náhodou“ poprvé vyrobili Riesling Spätlese (Ryzlink pozdní sběr). Legenda vypráví, že posel vezoucí příkaz k zahájení sklizně byl přepaden a do cíle dorazil s velkým zpožděním. Mezitím bobule Ryzlinku zčervenaly a byly napadeny infekcí Botrytis cinerea (ušlechtilá šedá plíseň). K překvapení všech však nakonec z hroznů napadených plísní vnikl ten nejlepší Ryzlink, jaký do té doby ještě nikdo nepil. Dnes se Ryzlink i jeho pozdní sběr už běžně pěstuje po celém světě a je zařazován mezi nejkvalitnější odrůdy bílých vín.

Na www.osobnivinoteka.cz aktuálně najdete v nabídce tři zástupce vinařství Schloss Johannisberg. Vyzkoušet můžete výjimečný Riesling Silberlack Riesling Trocken 2016, jehož opulentní vůně sušených meruněk a broskví je doplněna o minerální tón připomínající petrolej typický pro oblast Rheingau, Riesling Bronzelack Riesling Trocken 2017 s delikátní aromatikou citrusů a sušených meruněk s medovými podtóny, nebo svěží Riesling Gelblack feinherb 2016 s tóny žlutého ovoce a grapefruitu.

Více z blogu

Newsletter