Sekty vyrobené tradiční metodou aneb Jak se rodí bublinky

Vše začíná u kvalitního vína nebo cuvée, což je kombinace vhodných odrůd. Do vína se pak přidávají kvasinky a tzv. tirážní likér – směs vína a vinného cukru. Tím vznikne „tiráž", která se stočí do lahví. Poté, co jsou lahve uzavřeny a uloženy do sklepa při teplotě 14–16 °C do takzvaných postýlek, startuje proces kvašení. V jeho průběhu se kvasinky postarají o produkci alkoholu a oxidu uhličitého. Představte si, že v lahvích vzniká více než dvojnásobně větší tlak, než je třeba v pneumatikách auta! Po zhruba šesti týdnech kvasinky, které odvedly svou práci a proměnily víno v sekt, odumírají a lahve se přesunou do chladnějšího sklepa a déle zrají.

Sekty musí zrát minimálně devět, ale mohou až třicet šest měsíců. V té době v nich stále zůstává kvasinkový kal. Ten se setřese na zátku (tomuto procesu se odborně říká „remuáž") a pak se odstraní, čímž se sekt odkalí (v odborné mluvě se užívá termín „degorsáž"). Odkalený sekt dostane dávku expedičního likéru, tedy směsi vína, vinného destilátu a cukru, a jde si zase na chvíli odpočinout. Množství expedičního likéru finálně definuje, jestli bude sekt spíše sušší, anebo sladší. V této chvíli už má lahev korkovou zátku a košíček neboli agrafu. Po odpočinku je láhev důkladně zkontrolována, a pokud je vše perfektní, může putovat k vám na stůl.

Tradičně vyráběné sekty jsou v chuti těžší, zemitější a velmi lahodné. Připravili jsme si pro vás několik doporučení, které klasickou metodou vyrobené sekty byste určitě neměli nechat bez povšimnutí:

Chateau Radyně extra brut je sekt vyráběný už od roku 1945 a je to nejdéle nepřetržitě vyráběný sekt u nás. Toto šumivé víno vyrobené z cuvée Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného sbírá jedno ocenění za druhým a právem patří k perlám mezi sekty.

Koupit v akci za 149 Kč

 
Chateau Bzenec brut je vyrobený z Ryzlinku rýnského, který mu propůjčuje specifickou a lahodnou chuť i vůni. Tento slovácký klenot s vůní lipového medu již také posbíral množství cen na tuzemských i zahraničních soutěžích.

Koupit v akci za 149 Kč

 
Chateau Belveder doux je elegantní sekt ze Starého Plzence, který je zajímavý jednak proto, že je červený, ale také kvůli kondici doux, díky které je krásně sladký. Hodí se tak ideálně například k dezertům z čokolády nebo třeba lesního ovoce.

Koupit v akci za 149 Kč

 

Více z blogu

Newsletter