Svatomartinské víno je první ochutnávkou nového ročníku

Na svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu, se v symbolických 11 hodin otevírá svatomartinské víno, a vy tak můžete ochutnat první plody celoroční pečlivé práce vinařů. Aby mohlo být víno označeno jako svatomartinské, musí být vyrobeno pouze z vybraných odrůd révy a také potřebuje schválení vinařské komise. Mimochodem o možnost používat známku Svatomartinské 2017 v letošním roce usilovalo 431 vzorků mladých vín, uspělo jich 379. Každý rok je první ochutnávka svatomartinského vína výjimečnou událostí.

 

Oslava konce hospodářského roku a staletá tradice

Tradice mladého vína je stará několik set let, známe ji už z dob císaře Josefa II. V tehdejší době se na svátek svatého Martina vyrovnávaly smlouvy, hodovalo se a dojednávala se služba pro následující rok. Zároveň šlo o jednu z posledních možností hodovat před podzimním půstem. Připíjelo se mladým vínem a na stole nechyběla – stejně jako dnes – pečená husa a sváteční koláče.

 

Mladé víno se hodí nejen k huse

V letošním roce naše vinaře trápilo počasí, jak v průběhu roku, tak během sklizně, hrozny však mají vysokou kvalitu a svatomartinského vína je dostatek. A jak by mělo vlastně chutnat? „U mladých vín se nejčastěji setkáme s lehkostí a svěžestí, jejich hlavním znakem je mladý a čerstvý projev ve vůni i chuti,“ vysvětluje František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov. Vychutnáte si ho nejen k huse, ale skvěle se hodí také ke svatomartinským koláčům, štrúdlu a sýrům. Neotevírejte ho však dříve než 11. 11. v 11 hodin a spolu s jeho osvěžující chutí si užijte i krásnou tradici.

Ochutnejte svatomartinské víno ročníku 2017 na osobnivinoteka.cz

Více z blogu

Newsletter