Únor bílý, vinohrad sílí

Leckdo by si při pohledu na teploměr mohl myslet, že život na vinici v únoru zamrzne a pracovní povinnosti se vinařům vrátí až s prvními jarními paprsky. Protože ale ani v zimě vinaři nezahálí, připravil jsem pro vás krátký článek o tom, co se touto dobou na vinicích děje.

 

Vždycky jsem obdivoval, že vinná réva má jako liánovitá rostlina v sobě neuvěřitelnou sílu a vitalitu. I ona ale potřebuje k tomu, aby dávala dobrou úrodu, péči zkušených odborníků. Každý rok je třeba výhonky prořezat, aby réva v nadcházejícím roce rodila kvalitní hrozny. Vinohradníci zbavují révu starého dřeva, které už v sobě nemá potřebnou mízu a rostlině zbytečně překáží. Podobně zachází vinaři také s přebytečnými výhonky. Obvykle zastřihují tuto rostlinu jen na jeden tažeň, aby se všechno dobré z půdy dostalo jen do jednoho místa, které se v pozdním létě obsype hrozny.


Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2012

Jeden, nebo dva tažně? Toť otázka

Každý vinohradník má při stříhání samozřejmě svůj postup, který se traduje z generaci na generaci a na který nedá nikdy dopustit. Nejčastěji se réva pěstuje jako kmínek, ze kterého vyrůstá jeden, dva či více takzvaných tažňů, což jsou delší loňské výhony s očky. Obvyklý je pro mnohé vinaře takzvaný řez na jeden tažeň, jinými slovy, na kmínku se nechá pouze jediný výhon a zbytek se odstraní. Pozorný pozorovatel si však může všimnout na kmenu vinné révy i záložního čípku, z kterého příští rok vyraší nový tažeň. Nicméně debatu o tom, jestli nechat tažeň jeden nebo rovnou dva nebo dva polotažně a tak dále, je možná lepší nechat na dlouhé večery u lahve dobrého vína.

Proč se stříhá réva v mrazech?

Důvod je jednoduchý: v zimě vinná réva stahuje svou mízu do kořenů, aby přečkala tuhé mrazy. V té chvíli je tedy rostlina nad zemí jakoby „mrtvá“ a je dokonale připravená na odstranění přebytečného dřeva i výhonků. Réva by měla být prostříhaná do půlky března. Míza se pak už vrací nahoru a rostliny jakoby roní slzy. Míza totiž skutečně kape z řezných ran tažňů a z čípků vinné révy. Někteří romanticky založení vinaři říkají, že v březnu se vinohrad vždycky dojme nad tou krásou přicházejícího jara. Já se pak velmi rád dojímám nad sklenkou vína o rok později!

 


Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2013

Více z blogu

Newsletter