Vítáme nový ročník vín aneb svatomartinské je tu

Vítáme nový ročník vín aneb svatomartinské je tu

Na svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu, se v symbolických 11 hodin otevírá svatomartinské víno, a vy tak můžete ochutnat první plody celoroční pečlivé práce vinařů.

 

Mladá vína mají v tuzemsku dlouhou tradici a rok od roku získávají na oblibě. Své příznivce lákají hlavně díky osobitému charakteru a příjemným svěžím tónům. V chuti i aroma bývají ovocná a mají příjemnou kyselinku.

 

Tradice svatomartinských vín sahá hluboko do historie

Pod značkou Svatomartinské se u nás vína nabízejí od roku 2005, tradice mladého vína je však stará několik staletí. Známe ji už z dob císaře Josefa II. V tehdejší době se na svátek svatého Martina vyrovnávaly smlouvy, hodovalo se a dojednávala se služba pro následující rok. Zároveň šlo o jednu z posledních možností hodovat před podzimním půstem. Připíjelo se mladým vínem a na stole nechyběla – stejně jako dnes – pečená husa a sváteční koláče.

 

Letošní úroda je nadprůměrná

V letošním roce naše vinaře překvapilo počasí, které bylo velmi teplé a suché. Úroda je tak větší, než je dlouhodobý průměr, vína proto bude dostatek. Vzhledem k povětrnostním podmínkám, které letošní rok přinesl, očekávají vinaři nižší obsah kyselin, což se však bude lišit oblast od oblasti. Rozhodně se však můžeme těšit na velmi krásná a povedená mladá vína. S čím si je nejlépe vychutnáte? „Svatomartinská vína jsou díky své svěžesti vhodná ke snoubení se širokou škálou pokrmů od lehkých předkrmů a salátů až po pečená masa. Osvědčenou klasikou je pak křupavá husa ve spojení s mladým červeným vínem,“ doporučuje sommelier David Král.

 

Užijte si společně s osvěžující chutí půvabnou tradici spojenou se svatomartinským. Ochutnejte svatomartinská vína ročníku 2018!

Více z blogu

Newsletter